Zirkonyum Diş

ZİRKONYUM DİŞ FİYATI

İnsanoğlu yaradılışından itibaren kendisi için en iyiyi aramıştır.
Diş Hekimliği de bu arayışın içindeki yerini almıştır.Bugün gelinen noktada zirkonyum bu amaca hizmet etmektedir.

Zirkonyum Porselen Diş Kaplama

Zirkonyum 2012


Zirkonyum Porselen Dişler


Günümüzde estetik beklentilerin artmasıyla metal destekli porselen kaplamaların yerini tam seramikler diye adlandırılan zirkomyum alt yapılı metal desteksiz kaplamalar almıştır. Tam seramikler yapımında amaç daha doğal daha estetik sonuçlar elde etmektir.Doğal dişler ışığı geçirir,belli bir saydamlıkları vardır. Metal destekli porselenler alt yapıdaki metal sebebiyle ışığı geçirmez daha mat bir görüntü sunar. Tam seramikler ise doğal dişin ışık geçirgenliğine sahiptir,böylece daha doğal görünümler sunar. Tam seramikler tamamen doku dostudur, alerji riski yoktur,dişeti ile uyumu metal destekli porselenlere göre kat kat iyidir. Metal destekli kaplamalarda,metalin rengi hasta dişetine morumsu lekeler şeklinde yansıyabilir. Ama tam seramiklerde dişeti çekilse dahi diş-dişeti sınırı estetik görünümünü korur.
Dişlerinin görünüşünden ve gülüşünden memnum olmayanlar CAD-CAM sistemleri ile gerçekleştirilen zirkonyum porselenler ile istedikleri doğal dişlere ve gülüşe sahip olabilirler Tıbbın diğer dallarında başarı ile kullanılan zirkonyum maddesi 2000 li yıllardan itibaren dişhekimliğinin hizmetine sunulmuştur.

Estetik Dişhekimliğinde çığır açan zirkonyum materyalinin avantajları: * Dişhekimliğinde kullanılan en estetik materyallerdendir. * Işık geçirgenliği özelliği sayesinde doğal dişlerin dokusu tam olarak yakalanır.Sağlıklı bir dişin minesi tamamen ışığı geçirmesine rağmen porselen dişlerin altında kullanılan metaller porselen dişlerde opak bir görüntü yaratabilmektedir.Özellikle güneşli ortamlarda ve fotoğraf flaşında belli olabilen cansız görüntü problemi zirkonyum dişlerde çözülmüştür. * Diş eti uyumu klasik metal alt yapılı porselenlere gore çok daha iyidir.Diş eti hastalıklarında ya da dişeti çekilmelerinde sıkça görülen diş eti morlukları zirkonyumda görünmez. * Allerjik değildir,doku dostu bir materyaldir. * Isı yalıtıcı özellikleri çok iyi olduğundan soğuk sıcak hassasiyetini önlerler. * Zirkonyum porselenler 900 megapaskal dirence sahiptirler.Bu özellikleri sayesinde arka bölgelerdeki dişlerde de çok rahatlıkla kullanılırlar. Bu kadar güçlü olmasıyla birlikte ışığı geçirecek kadar zarif ve estetiktir. Hem ön hem de arka dişlerde güvenle kullanılabilen ileri teknoloji ürünü bir malzemedir.

Zirkonyum Diş NedirZirkonyum Diş


Hastalar için olduğu kadar dişhekimlerinide mutlu eden zirkonyum dişler maliyetlerinin yüksek olması dışında bir dezavantaj oluşturmadılar.Laboratuvarlar zirkonyum diş yapmak için hatırı sayılır bir altyapı malieti
yükünün altına girmişlerdi çünkü.Bu yatırım aslında fazlası ile geri döndü dişteknisyenlerine.Diş teknisyenleri yüksek fiyatlarla başladıkları bu malzemeyi artık daha uygyn fiyatlar ile yapabimektele Hassas ölçü sistemleri ile dişeti
üzetine gelen baskı tamamen ortadan kaldırılmaktadır. Zirkonyum dişler ile bütün
bu sorunlar ortadan kaldırılabilir.Dişeti ile dişin birleştiği kenardaki karartı metalin koyu renginin
dişeti içerisinde koyu mor bir renge sebep olur. Zirkonyumun açık rengi ile bu sorun ortadan kalkar.
yapılan kaplamaların şekilleri mutlaka yüz şekli ile uyumlu olmalıdır.Oval, kare, dikdörtgen yüz şekilleri dikkate alınarak konturlar ayarlanmalıdır.Bir aşka önemi konu da yüzün bombesidir. Dışarı doğru konveks bir yapıdaki yüze hazırlanacak kaplamalarda bu konveks liğe uyumlu olamlıdır..Hastanın yaşı dişler üzerindeki makyaj çizgileri ile ve dişlerinn uç kısımlarının şekli ile yakından ilgilidir.Ten rengi ve göz rengide dikkat edilmesi gereken konulardandır.Yapılan dişlerin hastaya ait görüntüsü verebilmesi için dikkatli bir şekilde
bütün unsurlar dengelenerek diş hazırlanmalıdır.Hastanın da görüşleri dikkate alınarak provada son düzenlemeler yapılır.Bir diğer önemli konu hastanın cinsiyetidir.Bayanlarda daha yumuşak ve yuvarlak hatlar kullanılırken erkekler için köşeli keskin kenarlı dişler daha uygun olmaktadır. Hastalar için olduğu kadar dişhekimlerinide mutlu eden zirkonyum dişler maliyetlerinin yüksek olması dışında bir dezavantajoluşturmadılar.Laboratuvarlar zirkonyum diş yapmak için hatırı sayılır bir altyapı malieti yükünün altına girmişlerdi çünkü.Bu yatırım aslında fazlası ile geri döndü diş teknisyenlerine.Diş teknisyenleri yüksek fiyatlarla başladıkları bu malzemeyi artık daha uygyn fiyatlar ile yapabimekteler.

Dişeti ile dişin birleştiği kenardaki karartı metalin koyu renginin dişeti içerisinde koyu mor bir renge sebep olur. Zirkonyumun açık rengi ile bu sorun ortadan kalkar.

Hassas ölçü sistemleri ile dişeti üzetine gelen baskı tamamen ortadan kaldırılmaktadır. Kaplama kenarlarının dişeti ile uyumunun iyi olmaması sorunu çoğu zaman dişetinde dolaşımın bozulmasına ve dişeti
iltahabı ile dişeti kanamasına neden olmaktadır. Zirkonyum dişler ile bütün bu sorunlar ortadan kaldırılabilir.

Ağıza yapılan kaplamaların şekilleri mutlaka yüz şekli ile uyumlu olmalıdır.Oval, kare, dikdörtgen yüz şekilleri dikkate alınarak konturlar ayarlanmalıdır.Bir aşka önemi konu da yüzün bombesidir. Dışarı doğru
konveks bir yapıdaki yüze hazırlanacak kaplamalarda bu konveks liğe uyumlu olamlıdır..Hastanın yaşı dişler üzerindeki makyaj çizgileri ile ve dişlerinn uç kısımlarının şekli ile yakından ilgilidir.

Bir diğer önemli konu hastanın cinsiyetidir.Bayanlarda daha yumuşak ve yuvarlak hatlar kullanılırken erkekler için köşeli keskin kenarlı dişler daha uygun olmaktadır.

Ten rengi ve göz rengide dikkat edilmesi gereken konulardandır.Yapılan dişlerin hastaya ait görüntüsü verebilmesi için dikkatli bir şekilde bütün unsurlar dengelenerek diş hazırlanmalıdır.Hastanın da görüşleri dikkate alınarak provada son düzenlemeler yapılır.

Son provada hastaya dişlerin şekli rengi ve büyüklükleri ile ilgili bir sorunu olup olmadığı mutlaka sorulmalıdır.Gerekirse yaynındaki bir yakınının da fikri alınır ve son düzenlemeler yapılarak dişlerin birbirleri ile kapanışları kontrol edilir. Herşey yolunda ise bitim için laboratuvara gönderilir.

Laboratuvardan son şeklini almış olarak gelen dişler hekim tarafından dikkatlice incelenir.Kole ksımlarındaki kalınlık, arayüzlerin ve dieti papil bölgelernin iyice açıldığından emin olundukatan sonra ağza takılır.

Simantasyon denilen bu aşamada çok önemlidir.Zirkonyum veya porselen dişleri yapıştırırkrn kullanılan ilaçlar dişeti altına kaçar ve donan ilaçlardır bunlar.Dişeti altındaki ilaç mutlaka tam olarak temizlenmeldir.
Aksi takdirde dişeti iltahabına neden olacal ve bütün emeklerin boşa gitmesi noktasına kadar ilerleebilecek sorunları başlatacaktır.

Simantasyoon esnasında diğer bir önemli konu da dişlerin tam oturmasıdır.Genellikle simanın sertleştiği zamanda kaplama yerine tam oturtulamamakta ve bir miktar yuksekte kalabiilmektedir.Böylr bir durumda
gerekirse yapıştırma simanı tam sertleşmeden yerinden çıkarılıp yenden yapıştırılmalıdır.

En az yarım saat birşey çiğnememesi söylenen hasta yeni dşleri ile poz vermeye hazırdır.


Zirkonyum altyapılı porselenler

Tıpkı bir elmas gibi hem güçlü, hem de estetiktirler.Metal yerine zirkonyum elementinden yapılan bir alt yapı üzerine porselenin işlenmesiyle elde edilirler. Santimetrekareye 9.5 ton basıncı karşılayabilirler. Zirkonyum; yüksek ısılara, darbelere dayanıklı, hafif, ısı ve elektrik iletmeyen, ışık geçirebilen bir elementtir. Ayrıca ağızda tat bozukluğuna, diş eti problemlerine ve ağız kokusuna yol açmayan sağlıklı bir materyaldir.Materyalin başarısı tıp ve endüstri alanında kanıtlanmıştır. Zirkonyum uzay mekiklerinin ısı kalkanlarında, Porche arabalarının fren balatalarında ve ortopedik implantlarda kullanılmaktadır. Bu kadar dayanıklı olmasına rağmen aynı zamanda ışığı geçirecek kadar zarif ve estetiktir.1998 yılında başlayan araştırmalar sonucunda 2002 yılı başından itibaren tüm dünyada klinik uygulamalara geçilmiştir.Son teknoloji ürünü bu altyapı, estetik ve dayanıklılığı bir arada sunabilme özelliğine sahip tek malzemedir.Sistemin en büyük avantajı ulaştığı çok yüksek dayanıklılık sayesinde sadece ön bölgelerde değil, çiğneme basıncının çok yüksek olduğu arka bölgedeki köprülerde de hem sağlam, hem de tam estetik bir görünüm sağlamasıdır.


zirkonyum diş ücretleri


zirkonyum diş fiyatları
Zirkonyum Dişler nasıl hazırlanır:

Zirkonyum dişlerin ağızda hazırlanma işlemi klasik porselen diş hazırlanması ve ölçü alınmasıyla aynıdır. Farklılık laboratuar işlemlerinde başlar. Zirkonyumlar Cad Cam teknolojisine sahip bilgisayar destekli cihazlarla yapılabilir. Bu yöntemde hasta ağzından alınan ölçüler bilgisayar ortamında optik okuyucularda taranır. Zirkonyum levhalardan el değmeden freze sistemleri sayesinde bilgisayar tarafından kesilip şekillendirilir. Kamera yardımı ile elde edilen veriler bilgisayara yüklenir. Daha sonra tasarımları(CAD) yapılarak üretime (CAM) geçilir.Bu sistemde kullanılan porselenin alt yapısında kristal veya zirkonyum bulunmakta böylece mükemmel estetik kalite ve doğallık yakalanmakta ve yapım süresi de kısalmaktadır.Zirkonya maddesi beyaz, saydam olduğundan bunun üzerine işlenen porselenler metal üzerine işlenen porselenlerden estetik olarak çok fazla üstünlükler gösterirler. Dişlere bakıldığında saydamlık ve şeffaflık daha derinlere gittiği gözlemlenebilir. Zirkonyum Diş

Metal destekli porselenlerde kullanılan nikel krom çoğu zaman diş etiyle temaslarında allerjik etkiler gösterebilirler. Ayrıca metaller bir süre sonar korozyona uğrma ihtimalleri vardır. O nedenle metal yorgunluğu da dediğimiz bu duruma maruz kalmış kaplamalarda porselenler kırılabilecektir.Zirkonyum madeni altın, titanyum
madenleri gibi soy metal olan madenlerdir. O nedenle doku bu madenden rahatsız olmaz. Allerjik tepki göstermez. Diş eti zirkonyum oksit destekli porselenlerle yapılmış kaplamalarda daha sağlıklı ve estetik görünür.

Genelde diş hekimleri dahil zirkonyum porselenler olarak tanımlanmaktadırlar. Ayrıca metal desteksiz porselenler denilmektedirler. Madeni zirkonyum olarak ele alıp metal desteksiz dersek yanlış bir tanımlama içine gireriz.Çünkü zirkonyum tek başına bir metaldir. Ama zirkonya kelimesini kullanırsak zirkonya
zirkonyumun oksitle olan bileşiminden oluşmuş bir seramik türü olduğundan alt yapı da üst yapı da iki farklıporselen olacağından metal desteksiz porselenler tanımlaması doğru olacaktır.

Klasik diş restorasyonlarında, porselen uygulamaları , porselen dişin altına metal bir alt yapı kullanılmaktadır. Bu metal alt yapının diş etleri, diş dokusu, ve en önemlisi estetik yönünden mahsurları bilindiginden, genel
anlamda metale alternatif arayışlara gidildi. Daha önce tıbbın diger alanlarında başarıyla kullanılan zirkonyum'un dişhekimliğinde porselen metalinin yerine uygulanması ile yeni bir devir açılmış oldu.Çünkü bu yeni zirkonyum alt yapılı porselen kaplamalar mekanik direnci, biyolojik uyumluluğu ve kırılma direnci ile diğer dental materyaller arasından sıyrılmaktadır.diş eti problemileri ve alerjiye sebep olmaz, ışık geçirme özelliği ile doğal dişler yakın estetik ve fonksiyonu yakalamımızı sağlar.

Zirkonyumun üzerine porselen konularak yapılan kuron(kaplama) ve köprüler Ceramic ve Zirkonyum kelimelerinin birlestirilmesinden oluşan CERCON kısa adı ile anılır. 900 Mpa dirence sahip sistem en yüksek fiziksel değerlerin yanında ışık geçirme özelliği doku uyumu ve birçok değişik endikasyonu
kapsayarak dişhekimliğinde yepyeni bir dönem başlatmıştır. Materyalin başarısı tıp ve endüstri alanında kanıtlanmıştır. 1998 yılında başlayan araştırmalar sonucunda 2002 yılı başından itibaren klinik uygulamalara tüm dünyada geçilmiştir. Bu yeni uygulama ile hastada metal-seramik restorasyonlarda oluşan
estetik kaygılar kesinlikle ortadan kalkmaktadır.

Zirkonyum Diş Ücretleri


Zirkonyum Porselen Diş Resimleri

Zirkonyum porselen diş kaplama

En iyisi sizin için.
20 yılı aşkın süredir devam eden çabamız

sizi güzelleştirmek.....